Ljekovite biljke, Recepti, Vicevi, Ispovijesti, Zanimljivosti, Novosti, Vijesti, Sport i mnogo vise
Anemija – prehrana i recepti
Anemija ili slabokrvnost, odnosno stanje smanjenog broja eritrocita i količine hemoglobina u krvi, jedan je od učestalijih krvnih poremećaja. U slučaju anemije vaša krv više ne može prenositi dostatne količine kisika tjelesnim stanicama pa osjećate umor ili imate poteškoće s disanjem.
Mlade žene, trudnice, djeca i osobe s kroničnim bolestima izloženi su većem riziku od anemije. No i loša prehrana može utjecati na razvoj ove bolesti.
Liječenje različitih vrsta anemije prirodnim putem
Anemija ima više oblika, a njihovo liječenje varira ovisno o uzroku i simptomima. Vrlo je važno utvrditi uzrok anemije prije početka liječenja!
Sideropenična anemija
Manjak željeza (Fe) je glavni uzrok anemije i obično je posljedica gubitka krvi. Bez dovoljne količine željeza, vaše tijelo ne može proizvesti dovoljno hemoglobina za crvene krvne stanice.
Da bi vaše tijelo proizvodilo hemoglobin, treba mu dobar izvor željeza. Vaš liječnik ili nutricionist mogli bi vam predložiti da jedete više mesa (govedina, piletina, puretina ili riba). Ostali prehrambeni izvori željeza uključuju sušeno voće (šljive, grožđicama i marelice). Zeleno lisnato povrće, leća, mahunarke, punozrnati kruh i žitarice također su bogati željezom.
Megaloblastična i perniciozna anemija
Ovaj oblik anemije nastaje kod nedostatka vitamina B12 i folne kiseline.
Oni su, kao i željezo, neophodni za proizvodnju crvenih krvnih stanica. U nekim slučajevima problem nije u tome što oboljeli ne unosi u organizam hranu bogatu ovim elementima, već oslabljena sposobnost tijela da ih apsorbira. Taj se oblik anemije naziva pernicioznom anemijom. Njezin je uzrok povezan s problemima sluznice želuca.
Nedostatak vitamina B12 ima više negativnih posljedica. Anemija je samo jedan od njih. Njegov manjak može pospješiti razvoj upala i povećati rizik od demencije.
Folna kiselina pomaže tijelu da proizvodi i održava nove stanice. To je osobito važno za žene koje su trudne! Bogati izvori folne kiseline su prokulice, kelj, špinat, smeđa riža i slanutak. U manjim ga količinama sadrže i jaja, sir, mlijeko i krumpir.
Ostale vrste anemije
Aplastična anemija je naziv za bolest kod koje je koštana srž vrlo slabo razvijena, a posljedica toga je manjak svih krvnih stanica u cirkulaciji.
Hemolitična anemija koja najčešće nastaje zbog poremećaja funkcije i strukture crvenih krvnih zrnaca ili hemoglobina vrlo je često urođena ili autoimuna bolest.
Zbog nje se eritrociti razgrađuju brže nego što bi trebali, odnosno crvena krvna zrnca uništavaju se brže nego što tijelo može sintetizirati nova. Kod ovih je vrsta anemije slaba vjerojatnost da je uzrok bolesti loša prehrana, ali imajte na umu da određene promjene u njoj i dalje mogu biti blagotvorne.