Liječnici često rabe zajednički pojam flebitis (što znači upala vene) za specifično stanje poznato kao tromboflebitis, koje uključuje stvaranje krvnih ugrušaka ili tromba na mjestu upale.
Ovi ugrušci uzrokuju bol i nadraženost, a mogu djelomično ili potpuno zaustaviti protok krvi kroz zahvaćene žile.
Najčešći oblik flebitisa, površinski flebitis, javlja se u venama smještenim blizu površine kože, tipično u nogama. lako je neugodan, ovaj oblik bolesti je relativno bezopasan i obično prolazi sam od sebe za nekoliko dana.
Duboki flebitis, koji zahvaća duboke vene nogu, rjeđi je i opasniji. Budući da su duboke vene veće, krvni ugrušci su obično veći te postoji veća opasnost da će se otkinuti i otići u pluća. Osobe s dubokim flebitisom često ne znaju da ga imaju, pa ne traže odgovarajuću pomoć.
Simptomi:
Kod površinskog flebitisa:
- crvena vena nalik na konop vidljiva na nozi, vena je tvrda, topla i osjetljiva na dodir, a okolno tkivo može svrbjeti i biti nepromijenjeno
- osjećaj lupanja ili žarenja ispod površine kože
- bol i osjećaj težine kad spustite nogu
Kod dubokog flebitisa:
- može biti bez simptoma
bol i oticanje cijelog zahvaćenog uda
- vrućica, čirevi na koži ili oticanje noge
nakon pritiska koža ostaje uleknuta
Liječenje:
Ako postoji sumnja da imate flebitis, liječnik će naručiti rendgensko snimanje kako bi potvrdio dijagnozu i odredio jesu li zahvaćene duboke vene.
Kao pomoć u ublažavanju simptoma površinskog flebitisa liječnik za smanjivanje upale može preporučiti acetilsalicilnu kiselinu (npr. Aspirin).
Ako liječnik misli da postoji infekcija, propisat će antibiotike.
Ako vas muče bolovi i otekline, raspitajte se o elastičnim potpornim dokoljenkama. Iako hulahopke ograničavaju krvotok, propisane posebne čarape koje stežu noge, mogu značajno poboljšati krvotok te mnogima donose trenutno i trajno olakšanje.