HPV nema simptoma - zato je Papa test nužan jer čuva život


Za HPV ne postoji učinkovit lijek, pa su preventivni pregledi bitni da bi se što ranije prepoznale posljedice infekcije HPV-om, i prije nego što se razvije rak vrata maternice

Rak vrata maternice najčešći je zloćudni tumor spolnih organa u žena srednje dobi, a na ljestvici učestalosti malignih bolesti u žena odmah je iza raka dojke.Danas sa sigurnošću znamo da je glavni uzročnik nastanka dugotrajna kronična (neliječena) upala rodnice i vrata maternice prouzročena visokorizičnim humanim papilomavirusom (HPV)

- Tu skupinu čini više od 200 tipova virusa, od kojih 40 može zaraziti anogenitalno područje u muškaraca i žena. Više od 80 posto slučajeva raka vrata maternice u Hrvatskoj povezuje se s HPV-om tipa 16 i 18. Ti tipovi HPV-a visokog rizika svojom dugotrajnom prisutnošću u organizmu mogu uzrokovati intraepitelne lezije (neoplazije), koje, ako su neliječene, mogu uzrokovati rak.

Najčešće se pojavljuju na vratu maternice (cerviksu) i zato su široj javnosti najpoznatije kao CIN-ovi  objašnjava dr. Jadranka Belan Žuklić.

HPV se prenosi intimnim kontaktom sluznica i kože o kožu, a njime se možete zaraziti bilo kojom vrstom spolnog odnosa s osobom koja je već zaražena. HPV je tako čest da se gotovo svi spolno aktivni muškarci i žene zaraze njime. - Većina osoba nema nikakvih simptoma HPV infekcije i stoga nije svjesna zaraze, kao ni činjenice da HPV može prenijeti na partnera. Infekcije HPV-om najčešće se povlače same od sebe unutar dvije godine. No ponekad one ne prolaze i tad mogu uzrokovati rak i druge bolesti - objašnjava dr. Belan Žuklić.

Veća je učestalost infekcija HPV-om kod muškaraca nego žena, ali se one rjeđe otkrivaju i zato se muškarci smatraju važnim čimbenikom u širenju.

- Potrebno je obratiti pažnju na bilo kakav rast, promjene u boji kože spolnih organa ili pojavu svrbeža. Potom je potrebno napraviti pregled kod dermatologa ili urologa. Istraživanje mora obaviti muškarci čiji su partneri otkriveni CIN, osobito visok stupanj CIN. Za većinu partnera naći će se pozitivni HPV-ovi visokog rizika, oko polovice njih će imati seksualne bradavice, a oko trećine će biti dijagnosticirana intraepitelna neoplazija penisa (PIN) - naglašava dr. Sc. Belan Zuklić.

Osnovna pretraga kod muškaraca je peniskopija, koja odgovara kolposkopiji kod žena. Nakon premazivanja spolovila 3-5-postotnom otopinom octene kiseline područje se promatra pod povećanjem od 20-50 puta.

Kolposkopija 

Kolposkopija je dijagnostički postupak kojim se dopunjuje nalaz Papa testa kod sumnje na postojanje premalignih ili malignih promjena vrata maternice. Izvodi se pokretnim mikroskopom, kojim se bezbolno pregledavaju vrat maternice, rodnica, a ponekad i vanjsko spolovilo (vulvoskopija) pod povećanjem od 20-50 puta uz korištenje 3-5-postotne otopine octene kiseline i jodne otopine.

Papa test 

Preporučuje se prvi Papa test učiniti unutar tri godine od početka spolnog života, a ponavljati svake godine ako je nalaz uredan. Cilj primjene Papa testa je da se među ženama, koje nemaju nikakve simptome niti okom vidljive promjene, otkriju premaligne lezije (CIN II/III) ili rak vrata maternice u najranijoj fazi.