Hematom – uzroci, rizici i liječenje


Hematom ili krvni podljev je krvni ugrušak koji nastaje kada prilikom udarca ili puknuća krvne žile krv izlazi iz krvožilnog sustava. Hematomi mogu biti manji poput modrica, a mogu zahtijevati liječenje ako se radi o istegnuću mišića ili uganuću zglobova zahtijevaju liječenje.

Što je hematom?

Hematomi nastaju uslijed pucanja krvnih žila. Krv se izlije iz krvnih žila u okolni prostor odnosno prostor:

 - ispod kože,
 - u zglob,
 - između mišića.

Hematomi označavaju ugruške nastale iz krvi koja se izlila. Modrice su manji potkožni hematomi nastali pucanjem kapilara. Veći hematomi nastaju pucanjem ligamenata, mišićnog tkiva ili uganućima. Krv koja se izlila izvan krvnih žila je iritantna za okolno tkivo te može uzrokovati upalu i oticanje.

Organizam će nastojati sam popraviti ugruške i raspuknute krvne žile. Ugrušci se razbijaju na manje spojeve te se reapsorbiraju, a krvne žile se popravljaju sintezom fibronektina i pokretanjem kaskade ugrušavanja krvi.

Veće krvne podljeve nekad organizam neće moći sam popraviti. Hematomi će uzrokovati sintezu vezivnog tkiva, pa čak i ulaganje kalcija u to vezivno tkivo. Tada može doći do srastanja kosti u krivom smjeru što se mora ispraviti.

Po veličini hematoma, oni se dijele na tri stupnja:

 - petechiae  do tri milimetra u promjeru,
 - purpura  do 1 cm u promjeru,
 - ecchymosis  veći od 3 cm u promjeru.

Hematom – simptomi

Simptomi hematoma ovise o području na kojem se on nalazi. To područje će biti upaljeno i iritirano. Tipični simptomi hematoma su:

 - crvenilo kože,
 - bol na dodir,
 - osjetljivost,
 - oticanje pogođenog područja.


Hematom – uzroci

Izlijevanje krvi u okolni prostor uzrokovano je traumama. To nisu nužno samo nesreće, nego bilo koja oštećenja krvnih žila uslijed sljedećih stanja:

 - udarci,
- uganuća ili puknuća kostiju,
- unutarnje krvarenje uslijed bolesti,
- aneurizme,
- lijekovi protiv zgrušavanja krvi,
- hemofilija ili bolest nemogućnosti zgrušavanja krvi,
- anemija,
- infekcije koje smanjuju broj trombocita u krvi poput hepatitisa C, vodenih kozica, rubeole ili zaušnjaka, trudnoće i poroda.

Hematom – liječenje 

Manje hematome organizam razgrađuje sam tijekom kraćeg vremenskog razdoblja. To se događa kroz par procesa u tijelu:

čvrsta struktura početnog hematoma postaje spužvasta i omekšana,
oblik hematoma se uslijed razgrađivanja mijenja kako se krv upija, boja se mijenja iz crvenkasto ljubičaste u žućkaste i smeđe tonove.

Veći hematomi mogu predstavljati problem kada ih tijelo ne može samo razgraditi. Tada treba pribjeći liječničkim metodama kojima se oni mogu razbiti.

Kada se javiti liječniku?

Ako već zbog traume niste bili liječeni u medicinskoj ustanovi, liječniku se javite kada: se hematom iz dana u dan povećava, osjetite intenzivno pulsiranje u području hematoma, se pojavljuje iscjedak neugodna mirisa, se pojavljuju simptomi poput mučnine, slabosti i povraćanja.

Razbijanje hematoma

U nekim slučajevima, hematomi su toliko veliki da ih tijelo ne može samo razbiti na manje dijelove i razgraditi. To se može dogoditi kod: uganuća zglobova, pucanja kostiju, istegnuća ligamenata mišića. Pri tome treba paziti da se daljnje izlijevanje krvi spriječi.

Kako izliječiti hematom?

Kompresiranje pogođenog područja elastičnim zavojima i stavljanje ledenih obloga. Nakon mirovanja od dva dana, hematom se pretvara u mekšu, spužvastu masu. Hematom se razbija ultrazvučnom terapijom, a masiranjem se pomaže njegovoj apsorpciji. Nakon par dana od toga može se provesti toplo-hladna terapija za poboljšavanje cirkulacije i provesti manja fizička aktivnost. Ako se radi o stanju dužeg mirovanja pod gipsom, upotrebljavaju se steznici ili ortoze koje vrše kompresiju pogođenog područja. U težim slučajevima, područje hematoma postaje kalcificirano jer organizam počinje liječiti ozljedu u krivom smjeru. Usmjeruje popravak vezivnog tkiva i kosti na područje hematoma. Kako bi se spriječilo krivo srastanje kosti, kalcificirano tkivo se može ukloniti operativno ili terapijom udarnim valom.

Prirodno liječenje hematoma

Hematomi, a posebno oni manji kao modrice, mogu se izliječiti prirodnim metodama. Neke od tih metoda su:

- Naizmjenično držanje toplo-hladnih obloga – odmah nakon udarca stavite ledeni oblog koji će spriječiti širenje krvnih žila i protok krvi u okolno tkivo. Ledeni oblog nemojte držati dulje od 15-20 minuta, a nakon toga ga zamijenite oblogom s hladnom vodom. Nakon 48 sati upotrijebite tople obloge za poticanje cirkulacije krvi i dotoka hranjivih tvari. Hematome možete lagano i masirati, ako ne osjećate bol.

- Regulacija prehrane – pojava modrica može nastati uslijed nedostatka kalija, cinka i vitamina C u krvi pa se prehranom možete spriječiti njihov nastanak. Vitamin C se povezuje uz sintezu kolagena, važnog proteina vezivnih tkiva pa treba jesti svježe povrće i citruse. Kalij je faktor koagulacije krvi, pa za pravilno zgrušavanje krvi jedite brokulu, cvjetaču, banane, jaja i ribu. Cink pomaže u bržem zacijeljivanju, a puno ga ima u suncokretovim sjemenkama, morskim plodovima i pšeničnim mekinjama.

- Nevenova krema – neven je biljka koja posjeduje antiupalna svojstva koja pomažu bržem zacijeljivanju hematoma. Možete ih mazati nevenovom kremom ili sami napraviti kremi ili obloge od čaja nevena ako imate pristup svježim cvjetovima.